Palangos botanikos parkas – egzotiškos augmenijos oazė Baltijos pakrantėje, supanti grafų Tiškevičių rūmus, dabar žinomus kaip Palangos gintaro muziejų. Čia susijungia prancūziškas XIX a. pabaigos kraštovaizdžio menas, lietuvių legenda apie Birutės kalną ir daugiau nei 600 augalų rūšių kolekcija, kurią kasmet žydi tūkstančiai gėlių.
Istorija ir nuolatinė transformacija
Botanikos parko ištakos siekia 1897 m., kai palei Tiškevičių dvaro rūmus įkurtas tako ir fontanų tinklas, vėliau pavadintas Birutės parku. Parkas, buvęs grafų Tiškevičių valdų dalis, per pastaruosius šimtmečius ne kartą keitėsi, tačiau pagrindinė simetriška kompozicija ir želdinių planas išliko autentiški.
Kraštovaizdžio architektūra: prancūziškas pėdsakas
Parko dizainą ėmėsi prižiūrėti prancūzų kraštovaizdžio architektas-botanikas Édouard André su sūnumi René André, talkinant belgų sodininkui Buyssen de Coulon. Jų projektuotos vingiuotos alėjos, ovalus rožynas ir intymios gėlynų terasos dera su natūraliai atkurtomis pušų giraitėmis.
Augalijos įvairovė ir sezoniniai žydėjimai
Botanikos parkas apima apie 100 ha ir iki šiol yra vienas didžiausių Lietuvos pajūrio regiono želdinių komplektų. Čia auga per 500 pradinių medžių ir krūmų rūšių, dabar atstovaujamų maždaug 250 atvežtinių ir 370 vietinių augalų. Pavasarį stebina tulpių ir šilokų kilimai, vasarą – rožių bei hortenzijų gausa, rudenį – spalvų paletė klevų lapuose, o žiemą – pušų ir eglaičių siluetų ramybė.
Birutės kalnas – mitai ir tikėjimas
Parko centre iškilęs miško apsuptas smėlio kalnas – tai Birutės kalnas, ant kurio stovi šv. Jurgio koplytėlė (pastatyta 1869 m.). Pagal legendą, čia lietuvių didysis kunigaikštis Kęstutis susipažino su paganų kunigėne Birute, o po jos mirties kalnas tapo piligrimystės vieta.
Moksliniai tyrimai ir konservacija
Parke veikia nuolatinės dendrologinės stebėsenos programos: vykdomas medžių amžiaus tyrimas, identifikuojamos reti ir nykstantys augalai (24 rūšys įrašytos į Lietuvos Raudonąją knygą) ir planuojami nauji sodinimai, siekiant išlaikyti augalų įvairovę ilgalaikėje perspektyvoje.
Pažintinės trasos ir renginiai
Aplink rožyną, prie tvenkinių ir Birutės kalno driekiasi pažintiniai takai, įrengtos edukacinės stotelės su augalų aprašais. Vasarą parke rengiami koncertai, fotografijos parodos ir teminiai savaitgaliai („Rožių žydėjimo fiesta“, „Rudens spalvų festivalis“), o žiemą – žaliuojančių eglučių ekspozicija.
Iššūkiai ir gamtos apsauga
Stiprėjant klimato kaitos reiškiniams ir augant lankytojų srautams, parkas susiduria su erozija, takų dilimu ir invazinių rūšių plitimu. Parko specialistai bendradarbiauja su Lietuvos botanikos sodo mokslininkais, diegia pažangias drėkinimo sistemas ir reguliuoja lankymo zonas, kad natūralios ekosistemos išliktų subalansuotos.
Išvados
Palangos botanikos parkas – gyvas baroko kraštovaizdžio meno ir Baltijos pakrantės gamtos sintezės pavyzdys. Čia kiekvienas žingsnis atveria tradicijas, legendas ir mokslo pažangą, o sezonų kaita kviečia patirti augmenijos žydėjimo stebuklą visus metus.