Gyvenant bute ar net individualiame name dažnai tenka susidurti su nepageidaujamu triukšmu – nuo gatvės šurmulio, kaimynų pokalbių ar net garsios buitinės technikos. Nuolatinis foninis triukšmas vargina, mažina koncentraciją, trikdo poilsį ir daro įtaką emocinei savijautai.
Laimei, net be profesionalių garso izoliacijos sprendimų galima sumažinti triukšmo lygį namuose. Štai 10 paprastų, bet veiksmingų būdų, kaip tai padaryti.
1. Naudokite storas užuolaidas
Storos, tankios medžiagos užuolaidos – tai ne tik jaukus interjero elementas, bet ir puiki priemonė sulaikyti triukšmą iš lauko.
Ypač efektyvios – dvigubo sluoksnio ar garso izoliacinės užuolaidos, kurios sugeria dalį garso bangų ir neleidžia joms plisti kambaryje.
2. Kilimai ir kiliminės dangos
Kietos grindys atspindi garsą, o kilimai jį sugeria. Net nedidelis kilimas viduryje kambario padeda sumažinti aidą ir švelnina žingsnių garsą.
Dar geresnį efektą suteikia kiliminės dangos arba keli sluoksniai – pavyzdžiui, vienas kilimas ant kito.
3. Baldų išdėstymas prie sienų
Baldai, tokie kaip knygų lentynos, spintos ar net sofų atlošai, padeda „nutildyti“ sienas. Ypač naudinga tokiais baldais dengti sienas, kurios ribojasi su triukšmingais kaimynais ar bendromis laiptinėmis.
4. Durų sandarinimas
Daug triukšmo patenka pro nesandarias duris. Paprasti sprendimai, tokie kaip durų apačios tarpinės, lipnios juostos ar guminiai sandarikliai – padeda sumažinti triukšmo srautą per tarpus.
Jei durys itin plonos, galima apsvarstyti sunkesnes vidaus duris ar net akustines durų uždangas.
5. Langų izoliacija
Langai – vienas pagrindinių garso šaltinių iš lauko. Jei keisti langus šiuo metu neplanuojate, galima naudoti papildomas izoliacines juostas, akustines plėveles ar tiesiog užtraukti dvigubas užuolaidas.
6. Akustinės sienų plokštės
Specialios akustinės plokštės, skirtos namų naudojimui, padeda sumažinti aidą ir triukšmą. Jas galima įrengti strateginėse vietose – prie darbo vietos, miegamajame ar šalia sienos, pro kurią sklinda garsas.
7. Durų kilimėliai ir minkšti koridoriai
Garso bangos sklinda per grindis – ypač koridoriuose. Durų kilimėliai prie įėjimo ir minkštas takelis koridoriuje padeda sumažinti tiek išorės triukšmą, tiek garsų aidas patalpose.
8. Triukšmą mažinantys kambariniai augalai
Kai kurie kambariniai augalai sugeria garsą – ypač dideliais lapais ar tankia laja. Geras pasirinkimas – sansevjerijos, filodendrai, dracenos, gummedžiai.
Pastatykite juos prie langų ar kampuose – tai pagerins ne tik garsinę, bet ir vizualinę atmosferą.
9. Foninė muzika arba „baltasis triukšmas“
Kai visiškai tylu – net mažiausias triukšmas erzina labiau. Švelni foninė muzika arba „white noise“ (baltojo triukšmo) įrenginiai padeda užmaskuoti nepageidaujamus garsus. Tai ypač naudinga dirbant ar miegant.
10. Venkite aidą sukeliančių paviršių
Veidrodžiai, stikliniai stalai ar tuščios sienos – puikūs garso atspindžiai. Jei turite daug tokių paviršių, pabandykite juos „suminkštinti“ – uždengti audiniais, naudoti meno kūrinius ar medinius elementus.
Net nedideli sprendimai gali ženkliai pagerinti jūsų namų akustinį komfortą. Juk tikri namai – tai ne tik gražu, bet ir ramu. O kai mažiau triukšmo – lengviau susikaupti, atsipalaiduoti ir jaustis gerai.